ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KÖKÜMÜZÜ KURUTMAKMI İSTİYORLAR ?

ZEKİ CEYHAN

16 Mart 2016, 00:49

ZEKİ CEYHAN

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçenlerde yaptığı bir konuşmada aile planlaması çalışmalarına dikkat çekti. 9 Mart 2016 tarihli Hürriyet gazetesi de bu konuşmayla ilgili haberi birinci sahifeden verdi ve “Aile planlaması, kökümüzü kurutmak için” başlığıyla konuşmayı özetledi. Bu konuşma ve bu haber, tam da benim konu ile ilgili araştırma yaptığım zamana denk gelmişti. Malum bizde, “emekli” olsanız da “gazetecilik damarı” ölmez. Dostlarla bir sohbet esnasında şehrimizde yapılan bir “nüfus planlaması çalışması” dikkatimi çekmişti. İşin peşini bırakmadım. Hâdisenin birinci derecede şâhitleriyle konuştum. Ortaya çok ürkütücü ve çok dikkat çekici bir tablo çıktı. Bu yazımda bu bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyorum.

1999 yılında dört kişi, Amerika’dan geldiklerini, “Willos Vakfı” mensubu olduklarını, aile planlaması üzerine çalışmalar yapacaklarını söylerler. Buldukları slogan da son derece “sevimli”dir: “Çocuklar yaşasın, analar ölmesin!” Eh bu slogan karşısında kim karşı durabilir. Şehrimizin bir belediyesi bunlara çalışmaları için yer temin eder. “Vehbi’nin kerrâkesi” sonradan ortaya çıkar. Bu ekibin dağıttıkları “doğum kontrol hapları”nın prospektüsü İngilizcedir. Kullananlar ne olduğunu bilemez. Bir müddet sonra iki istihbarat mensubu bu işi tâkip için şehre gelir. O arada bu ecnebilerin çalışmalarından işkillenen bazı dostlar da gerçek ve çarpıcı bilgilere ulaşırlar. Bu İngilizce prospektüste, “kısırlık yapar” denilmektedir. Yani adamlar ve madamlar bizim kara kaşımıza kara gözümüze vurgun değillerdir. Ekibin başındaki madam, lüks otelde kalabilecekken, kalmaz. Gidip “Gâvurköy”de kalır (Köyün eski ismi budur). Şimdi sıkı durun: Bu vakıf, Türkiye’nin 22 şehrinde faaliyet göstermektedir. Ermenilerin, Süryanilerin yaşadıkları yerlerde dağıttıkları doğum kontrol haplarında “kısırlık yapmaz” yazmaktadır. Ancak bizim Antep gibi Türklerin ağırlıkta yaşadıkları yerlerde İngilizce “kısırlık yapar” yazısı bulunan haplar dağıtılmaktadır. Ayrıca binlerce çocuktan kan numunesi alınmakta ve sonraları bu çocuklardan bazılarına burs verilmekte, eğitimlerinin Amerika’da yapılması sağlanmaktadır.

Ekibin başı Misis Körtzis’in kaldığı Gâvurköy, bir kilisenin vakfiyesidir. Bizim Antep’te bunu çoğu kimse bilmezken bunu onlar çok iyi bilmekte ve hassaten gidip o köyde kalmaktadır.

O yıllarda “resmî makamlar” işi ciddiyetle tâkip etmektedirler. Zamanın Valisi, Emniyet Müdürü, Başsavcısı ve Baro Başkanı, bu vakfın yaptığı çalışmaların “tehlikeli” olduğu kanaatine vararak, faaliyetlerini sonlandırırlar. Vakıf, daha sonraları İstanbul’daki lüks bir otelde yaptığı toplantıda, Türkiye’deki 22 şehirden yalnızca Gaziantep’te başarısız olduklarını itiraf eder. Ne var ki bunların işin peşini bırakmaya niyetleri yoktur. 2005’te tekrar şehre gelirler ve “insancıl faaliyetlerine” devam ederler.

Çocukların kan örneklerinden “genetik yapılarını” öğrendikten sonra onların bazılarını Amerika’ya götüren ve “gözlerine çirkin gözükenlere”, daha doğrusu “hesaplarına gelmeyenlere” yan etkisi kısırlık olan ve tesiri sonraları ortaya çıkacak olan haplar dağıtan bu adamların ve madamların yaptıkları, “nüfus planlaması çalışmaları”ndan yalnızca bir tanesidir. Kim bilir, haplarla, aşılarla daha ne çalışmalar yapılmıştır… Eskiden kısırlık bu kadar yaygın değildi. Şimdi neredeyse her şehirde bir düzine “tüp bebek merkezleri” açılmış durumda. Bizim elde ettiğimiz bu bilgiler ve ülkemizdeki “kısırlık patlaması” Sayın Cumhurbaşkanının “Aile planlaması kökümüzü kurutmak için” değerlendirmesi ile yan yana konulduğunda hikâye bir mânâ kazanmaktadır. Adamlar ve madamlar kendi “köklerini” unutmuyor. Kendi köklerinden olduğunu düşündükleri çocukları kendileri yetiştirmek istiyor. Öte yandan bizim kökümüzü kurutmaya çalışıyor. Yanlış anlaşılmasın, “çocuklar yaşasın, analar ölmesin!” diye…


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi