ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BİNLERCE VİYANALI O'NU ANLAMAK İÇİN SALONA KOŞTU.

GÜLAY  GÖKTÜRK

13 Mayıs 2012, 11:24

GÜLAY GÖKTÜRK

Rahmet-i Rahman'a kavuşmasının 1. sene-i devriyesinde dünyanın dört bucağında yad edilen Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan için Viyana'da da muhteşem bir kalabalıkla anıldı. Viyana İslam Federasyonu tarafından düzenlenen bir sempozyum ve bir de salon toplantısı ile gerçekleştirilen "Prof. Dr. Erbakan'ı anmak ve anlamak" programlarında O'nun bir dünya lideri olduğu vurgulandı. Türkiye, Mısır, İsviçre, Almanya ve Suriye gibi ülkelerden konuşmacıların katıldığı programlarda anlatılan hatıralarla gözyaşların tutulamadığı duygulu anlar yaşandı.

M. Mustafa Bıyık/Viyana

Milli Görüş Lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan, Rahmet-i Rahman'a kavuşmasının 1. sene-i devriyesinde Türkiye'de olduğu gibi başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir bucağında yad ediliyor.  Avusturya'nın başkenti Viyana da Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı yeniden bağrına bastı. Viyana'daki "Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı anmak ve anlamak" konulu toplantılar büyük bir katılımla gerçekleşti.

ÜNİVERSİTE'DE ERBAKAN SEMPOZYUMU

Viyana İslam Federasyonu tarafından düzenlenen iki günlük programların birinci gününde "Prof.Dr.Necmettin Erbakan Sempozyumu"  düzenlendi. Viyana Ekonomi Üniversitesi Anfisinde düzenlenen Sempozyuma, başta Türkiye olmak üzere, Malezya, Almanya, Mısır, İsviçre ve Suriye'den konuşmacılar katıldı. Yoğun katılımın gözlendiği Sempozyum iki oturum halinde düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Viyana İslam Federasyonu Başkanı Muhammet Turhan, Milli Görüş Lideri Erbakan'ın bütün ezilmişlerin ve kimsesizlerin elinden tuttuğunu belirterek, "O'nsuz kendimizi kimsesiz gibi hissediyoruz. O sadece Türkiye'de değil bütünüyle dünyada önemli bir etki bıraktı. Avrupa'da yaşayan bizler de O'na çok şey borçluyuz. Ne yapsak O'na hakkı ödenemez. Türkiye'de açtığı 'önce ahlak ve maneviyat sancağı' ile Avrupa'daki vatandaşlarımızın da imdadına yetişti" dedi. Açılış konuşmaları için ikinci sözü alan Türkiye Viyana Başkonsolosu İbrahim Mete Yağlı da, "Muhterem Erbakan bugün belki tam olarak anlaşılmış olmayabilir ama mutlaka anlaşılacak. O, Avrupa'daki vatandaşlarımızın diliyle, diniyle, inancıyla, kültürüyle eriyip gitmesine göz yummamış bir lider" diye konuştu. Dr. Mustafa Yıldız'ın yönetimindeki ilk oturuma Malezya İslam Partisi Genel Başkanı Abdülhadi Awang, Mısır Müslüman Kardeşler'den Yusuf Nada, Almanya'dan İbrahim Al-Zayat ve Türkiye'den  Prof.Dr  Oya Akgönenç  konuşmacı olarak katıldı. "Milli Görüş ile Erbakan Hocamız asla ayrılamaz bir bütündür" diyen Akgönenç, "Bir insanın aynası söylediği değil yaptığıdır. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Erbakan Hocamız yaptıklarıyla asırlar boyu konuşulacaktır. O az konuşmuş çok iş yapmıştır. Bize gökyüzündeki yıldızlar misali hep çalışalım diye büyük hedefler bırakmıştır" dedi.

OSMANLI'DAN SONRA ERBAKAN... İSLAM DÜNYASI O'NUNLA AYAĞA KALKTI

Malezya İslam Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Abdul Hadi Awang da, O'nu üniversite yıllarından itibaren tanımaya ve takip etmeye başladığını söyledi. Erbakan'ı "Hedefine kilitlenmiş füze gibi çalışan bir lider" olarak tanımlayan Awang, Erbakan'ın kararlılığı, mücadelesi ile bütünüyle İslam dünyasına örnek teşkil ettiğini kaydetti. Kendisinin de Malezya'da Erbakan'ı örnek aldığını kaydeden Awang şöyle konuştu: "Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Müslümanlara dünyada ve Türkiye'de itibar edilmediği bir dönemde Türkiye'de ve dünyada sözü dinlenen ve dikkatle takip edilen bir lider olarak kendisini gösterdi. O'nun gayretli çalışmalarıyla Müslümanlar Osmanlı'nın yıkılmasından sonra ilk kez bütün dünyada toparlanma sürecine girdi. O adeta İslam dünyasını ayağa kaldırdı"

DÜNYA MÜSLÜMANLARINA HAREKET VE ENERJİ VEREN LİDER

Mısır Müslüman Kardeşler'den Yusuf Nada da, "Erbakan Hoca, bütün dünya Müslümanlarına hareket ve enerji veren bir liderdi. İhvan-ı Müslim olarak Türkiye'ye baktığımızda Prof. Necmettin Erbakan'ın  bizim yapmak istediklerimizi yaptığını görüyorduk. Böylece İhvan-ı Müslim olarak Üstaz Necmettin Erbakan'dan yapmak istediklerimizi nasıl yapacağımızı da öğrendik" diye konuştu.  Nada, Erbakan'ın Türkiye'nin sınırlarını aşmış bir lider olduğunu ve O'nun bütün dünya meseleleriyle ilgilenecek güce, ufka ve enerjiye sahip olduğunu vurguladı. Almanya'dan sempozyuma katılan İbrahim El-Zayat da O'nun Avrupa'ya da büyük önem verdiğini hatırlatarak, "O'nun ve Milli Görüş benim için büyük büyük önem taşıdı. O, cihadıyla herkese örnek oldu. Bizim için örnek bir şahsiyet örnek bir önderdi. Millet-i İbrahim inancıyla hep İslam kardeşliğini tesis etmeye çalıştı. İslam Birliği denince dünyada tek akla gelen isim Prof. Dr. Necmettin Erbakan'dır dedi.

MANEVİ İLİMLERDE DE DERİN BİR BİLGİYE SAHİPTİ

Sempozyumun ikinci oturumun konusu ise "Manevi yönleriyle Prof. Dr. Necmettin Erbakan"dı.  Esam Genel Başkanı Recai Kutan, Suriye'den Galip Himmet, Prof.Dr.Necmettin Erbakan'ın Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman, Viyana İslam Federasyonu Genel Başkanı Muhammet Turhan'ın konuşmacı olarak katıldığı oturumun başkanlığını ise Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş yaptı.  "Erbakan Hocamızı ilk Üniversite'deki mescitte gördüm. Konuşmalardan anladığım kadarıyla orada daha önce hazırlanılan konularla ilgili sunumlar yapılıyordu. Genç, gür saçlı, iyi giyimli ve tığ bir delikanlı olarak O, bir başka gence konusuna hazırlanıp hazırlanmadığını sordu ve anlatmasını istedi. O gün, O'nun çok farklı biri olduğunu içimden geçirmiştim" diyerek sözlerine başlayan ESAM Genel Başkanı Recai Kutan,  Erbakan'ın maddi ilimlerde olduğu gibi manevi ilimlerde de derin bir bilgiye sahip olduğunu belirtti. Erbakan Hocanın bütün zorluk ve engellere rağmen hiçbir zaman ibadetlerini aksatmadığını hatırlatan Kutan, O'nun her zaman Hz.Peygamberi örnek olarak aldığını ve Allah dostlarının tavsiyelerine her daim önem verdiğini vurguladı. Kutan, "O hiç bir zaman ümitsizliğe düşmedi. Ömrünü davasına ve insanlığa adadı" diye konuştu. Milli Görüş liderinin yıllarca Özel Kalem Müdürlüğü'nü yapan Mehmet Karaman da, konuşmasında ahde vefanın önemine değindi. "Erbakan Hocamız ömrü boyunca ahde vefaya büyük önem verdi" dedi. Ahde vefanın verilen sözün tutulması olduğunu söyleyen Karaman, herkesin O'na büyük bir vefa borcu olduğunu anımsattı. Karaman, "O hiçbir engel tanımaz yapacağı bütün işlerde Allah'a tevekkül ederdi. Hakkın hakim olması, adaletin tesis edilmesi için takatinin sonuna kadar, bütün imkanlarını seferber ederek çalışır, neticenin müspet veya menfi olmasının takdirini Cenab-ı Hakk bilir derdi. İnanmadığı bir şeyi ona kimse yaptıramazdı. Ama inandı mı, onu yapmayı da kimse engelleyemezdi" dedi. Viyana İslam Federasyonu Başkanı Muhammet Turhan da, hastanedeki son zamanlarında bile O'nun Avrupa'daki vatandaşların durumuyla yakından ilgilendiğini ifade etti.  "O sadece siyasi mücadelesiyle değil, inancını yaşamadaki titizliğiyle de bizim liderimizdi" diyen Turhan, O'nun "önce ahlak ve maneviyat" düsturuyla yapmış olduğu manevi kalkınmanın sadece Türkiye'yi değil, bütün insanlık için büyük vönem taşıdığına dikkat çekti.

BİNLERCE VİYANALI O'NU ANLAMAK İÇİN SALONA KOŞTU

Viyana İslam Federasyonu'nun Erbakan Haftası kapsamında düzenlediği ikinci etkinlik ise bir salon  toplantısı olarak gerçekleştirildi. "O'nu anmak ve anlamak" konulu program, başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkeden gelip Viyana'da yaşayan Müslümanların yoğun ilgisini gördü. Esam Genel Başkanı Recai Kutan olmak üzere, Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Mehmet Karaman, İbrahim Titiz, Viyana Başkonsolosu İbrahim Mete Yağlı, Avusturya Diyanet İşleri Başkanı Dr.Fuat Sanac, Avusturya eski Müftüsü Dr. Ramazan Yıldız, Malezya İslam Partisi Genel Başkanı Abdülhadi Awang ve Viyana İslam Federasyonu Genel Başkanı  Muhammet Turhan birer konuşma yaptığı programda sinevizyon gösterimi de yapıldı. Açılış konuşmasında binlerce katılımcıya seslenen  Viyana İslam Federasyonu Genel Başkanı Muhammet Turhan, Erbakan Hocanın bir dünya lideri olduğunu belirterek, tüm Müslüman kurum ve kuruluşların altında Erbakan hocanın imzasının bulunduğuna dikkat çekti. Turhan, dünyanın çeşitli yerlerinden Viyana'ya gelen konuşmacılara da teşekkür etti. Konuşmacıların Milli Görüş Lideri Merhum Erbakan'ı tüm yönleriyle anlattığı programda dile getirilen hatıralarla da duygulu anlar yaşandı. Salonda bulunan bir çok kişi gözyaşlarına hakim olamazken Erbakan'ın ruhu için fatiha ve dualar okundu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi