ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
TÜRKİYE'DE AİLE YAPISININ ÇÖKMESİNE RAMAK KALDI.

TÜRKİYE'DE AİLE YAPISININ ÇÖKMESİNE RAMAK KALDI.

Editör HATİCE ZÜMER

Türkiye'de boşanma oranları AB standartlarını yakaladı. Adalet Bakanlığı verilerine göre Türkiye'deki her 10 çiftten 4 ü boşanıyor. 20 kişiden birisi yalnız yaşıyor.

BOŞANMALARDA AVRUPA STANDARTLARINI YAKALADIK

Türkiye’de 30 senedir artan boşanma vakaları ve kadın cinayetlerinin temelinde iki yasa yatıyor. 1988’de çıkan TMK’nın 175’inci maddesi ve 2012’de çıkan 6284 sayılı kanun. Kadına, ömür boyu nafaka ve kanıt göstermeden kocayı sokağa attırma hakkı veren kanunlar, boşanmaların ve kadın cinayetlerinin en büyük amili olarak görülüyor. 2016’da 3,1 milyon olan yalnız yaşayan insan sayısı bugün 3 buçuk milyonun üzerinde. Çocuk velayetlerinin yüzde 92’si ise kadınlarda. Erkeklerdeki yüzde 8’lik dilimin çocuğunu ise evladını istemeyen anneler oluşturuyor.

ERKEK, TOPLUMUN DIŞINA İTİLİYOR

Süresiz nafakanın erkeği toplumun dışına attığını ifade eden sosyolog Arzu Günalay, “Nafakanın süresiz olması toplumun tüm dinamiklerini oynatıyor. Boşanan erkek adeta sınırsız bir cezaya çarptırılıyor. Eğer nafakayı ödeyemezse hapse atılıyor. İkinci defa evlense nafaka ekstra yük oluyor ve yine eşiyle sorun yaşamaya başlıyor. Şimdi düşünün bakalım: Sadece eşiyle tartıştığı için sokağa atılan, sonra da nafaka cezasına çarptırılan, sonra onu da ödeyemediği için hapse atılan bir adam düşünün. Hapisten çıkıyor, üstüne bir de hapisteyken birikmiş nafaka borçlarını faiziyle ödüyor. O da yetmiyor, avukat paralarını ödüyor. İşte son dönemde artan kadın cinayetlerinin temel sebebi budur” dedi.

3 KADINDAN 2’Sİ KOCASINI SOKAĞA ATTIRIYOR

Kocasını polise şikâyet ederek sokağa attıran kadın sayısı 2006’da 4.884 iken bu rakam 2015’te 190 bine ulaşıyor. Bu alandaki en büyük eşik ise 6284 sayılı kanunun çıktığı 2012 senesi. 2011’de 57 bin 676 olan koca şikâyeti, yasanın değişmesi ile bir sene içinde 138 bin 627’ye çıkıyor. Bu rakamların güncel haline bakıldığında, kocasını sokağa attıran kadınların bir senede evlenen üçte ikisine karşılık geldiği görülüyor. Yani her yeni evlenen 3 kadından 2’si kocasını şikâyet ederek sokağa attırıyor. Bu kanunun icrası da istisnalar hariç boşanma ile sonuçlanıyor.

ESAS OLAN AİLENİN KORUNMASIDIR

Av. Dr. Halit Korkusuz, “Esas olan ailenin korunması, bir arada kalması, çocuğun/çocukların anne ve babasının birlikte gözetim ve denetiminde bulunması suretiyle sağlıklı bireyler yetiştirilmesidir. Ancak ortaya çıkan değişik sorunlar nedeniyle çekilmez hale gelen ve taraflardan evlilik birliğinin sürdürülmesinin beklenemeyeceği durumlarda, tarafların boşanması da kaçınılmazdır. Boşanan eşlerin topluma yeniden adapte olabilmesi, yeni evlilikler yaparak aile kurması için, boşanmış olduğu eşiyle her türlü bağının kesilmesi şarttır. Aksi halde sona ermiş olan eski evlilik, yeni evliliğin mutlu şekilde yürümesinin önünde ciddi bir engel olmaktadır” diye konuştu.

KAYNAK : TOLGA SAÇIKARALI
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET & GÜNDEM

AKİT TV HABER SUNUCUSU SERKAN AKSARI ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR.

AKİT TV HABER SUNUCUSU SERKAN AKSARI ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR. ASLEN EL-AZİZLİ OLAN AKİT TV NİN BAŞARILI HABER MODERATÖRÜ SERKAN AKSARI TÜM KESİMLERİN TAKDİRİNİ KAZANMIŞ DURUMDA ...

ABDURRAHİM ALBAYRAK'TAN SONRA FATİH TERİM'EDE VİRÜS BULAŞTI.

ABDURRAHİM ALBAYRAK'TAN SONRA FATİH TERİM'EDE VİRÜS BULAŞTI. Fatih Terim'in koronavirüse yakalanmasının ardından ligleri zamanında iptal etmeyen Türkiye Futbol Federasyonu&...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi