ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
SABIRTAŞI İÇLİ KÖFTE MUSTAFA TOPÇUOĞLU LEZZETİ İLE BEYOĞLU'NDA.

SABIRTAŞI İÇLİ KÖFTE MUSTAFA TOPÇUOĞLU LEZZETİ İLE BEYOĞLU'NDA.

Editör HATİCE ZÜMER

BEYOĞLU GALATASARAY'DA MARAŞ'LI RAHMETLİ ALİ TOPÇUOĞLU TARAFINDAN 1988 YILINDA KURULAN SABIRTAŞI KÖFTE ZAMANLA SOSYETENİN UĞRAK YERİ HALİNE GELMİŞ.

Kağıt, kalemi hazırlayın. Dünyanın en lezzetli içli köfte tarifini veriyoruz.

Bir kadın, bir erkek ve altı çocuk alınır. Yaşamın sıkıntısıyla iyice yoğrulur. İçine bolca dayanışma, tutam tutam sabır ve azim katılır. Göz kararı yokluk, zorluk ve gece gündüz çalışma eklenir. Bu harç nasırlı avuçlarda yoğrulur, biçimlenir. Dünya denen şu kızgın tavada bir güzel pişirilir.

İşte size sabırtaşı timsali içli köfteci Ali Bey’in ‘Sabırtaşı İçli Köftesi’nin tarifi… Afiyet olsun.

Yer İstanbul… İstanbul’un kalbi Beyoğlu… Taksim’den Tünel’e doğru yürüyorsunuz. İstiklal Caddesi’nin renklerine bakarken hızlı yürümek pek mümkün değil ama; adımlarınız hızlı ise Galatasaray’da yavaşlayın. Danışman (Hazzapolo) Geçidi’nin yanına bakın. Ne göreceksiniz? Beyazlık ve temizlik… Sonra önünde duran küçük bir tezgah dikkatinizi çekecek. Tertemiz, pırıl pırıl bir içli köfte tezgahı bu… Üzerinde SABIRTAŞI yazıyor.

Kahramanmaraşlı Ali Bey ve ailesi; 1987 yılında işleri bozulunca, ellerinde avuçlarında ne varsa hepsini geride bırakarak, altı çocukla İstanbul’a gelmişler. Ali Bey ailesinin rızkı için çareler aramış. Hayat arkadaşı Fatma Hanım ile kafa kafaya verip; en iyi bildikleri işlerden birini, Kahramanmaraş’ın ünlü içli köftesini yapmaya karar vermişler. Yıllar içinde aynı titizlik, özen ve kalitede, sanki ilk Sabırtaşı İçli Köftesi’ni yapıyormuş gibi yapmışlar içli köftelerini… Bu kalite de zaman içinde içli köftelerinin hayran sayısını arttırmış.

Ali Bey 2009 yılında Hakkın rahmetine kavuşmuş. Yıllar içinde babasının omuz başında destekleyici bir oğul olmanın yanı sıra, dikkatli ve çalışkan bir eleman kimliğine de bürünen oğlu Mustafa Topçuoğlu, bu mücadelede bayrağı devralmıştır. Mustafa Topçuoğlu’nun ilk kararı köklerine ve mirasa sahip çıkmak olmuş, içli köftelerini yine aynı yerde, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde satmaya devam etmiştir.

Gelenekler ve ulusal değerler ancak sahip çıkılırsa yaşarlar. Ali Bey ve oğlu Mustafa; klasik Türk mutfağının ve özellikle de Kahramanmaraş mutfağının doyumsuz lezzetlerini; Sabırtaşı Restoran İçli Köfte ve Mantı Salonu’nda müdavimlerine ve konuklarına sunmaya devam ediyor.

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ :
 

FOTOĞRAF : ALİ BAŞAK
 
HABER : ŞENEL MUT
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FARKLI MEKANLAR

GÜNGÖREN FİL HALI YIKAMA FABRİKASI HİZMET'TE SINIR TANIMIYOR.

GÜNGÖREN FİL HALI YIKAMA FABRİKASI HİZMET'TE SINIR TANIMIYOR. GÜNGÖREN'DE 2011 YILINDAN BERİ AVRUPA YAKASI HALKINA HİZMET VEREN ASLEN ARDAHAN'LI OLAN AZİM & VEYSEL ...

THE LEMOON TADLARI BEYKENT DE....

THE LEMOON TADLARI BEYKENT DE.... İşadamı Bahri Aybaş tarafından geçtiğimiz günlerde beykentte the lemoon cafe restorant hizmete girdi
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi