ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
DÜNYA LİDERİ ERBAKAN HOCANIN MUHALLEBİCİSİ KIZTAŞI'INDA.

DÜNYA LİDERİ ERBAKAN HOCANIN MUHALLEBİCİSİ KIZTAŞI'INDA.

Editör HATİCE ZÜMER

ASLEN ERZİNCAN KEMALİYE'LI OLAN YUNUS TÜRKÜCÜ BABASI EMİN AMCA KAYINBABASI NİĞDE'Lİ BURHAN AMCA VE AYNI KÖYLÜSÜ ASIM ABİ TARAFINDAN 1952 YILINDAN BERİ FATİH KIZTAŞI'NDA FAALİYET GÖSTEREN KIZTAŞI MUHALLEBİCİSİNİN EN ÖNEMLİ MİSAFİRİ İSE DÜNYA LİDERİ RAHMETLİ NECMETTİN ERBAKAN HOCAYMIŞ.

Fatih deyince İstanbul’un tarihi mekânlarıyla beraber tarihi lezzetleri de akla gelir. 1952 yılında kurulan Kıztaşı Muhallebicisi, Fatih’in en eski tatlıcılarının başında yer alıyor. Üç kuşaktır devam eden lezzet serüveninin başındaki genç usta Yunus Türkücü, bize bu eşsiz lezzetlerin sırrını anlattı.
 
 
“Tarih kokan lezzetler” yazı dizimizin bu haftaki konuğu Kıztaşı Muhallebicisi. Adını yer aldığı bölgeden alan Fatih Kıztaşı’ndaki şirin muhallebici dükkânının müdavimleri arasında merhum Mehmet Zahid Kotku Hocaefendi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Turgut Özal gibi önemli isimler yer alıyor. Bu tarihi mekân yarım asrı aşkındır tarihi lezzetleri bozulmamış, orijinal haliyle sunmaya devam ediyor. Hizmet vermeye başladığı ilk günden beri tatlı malzemelerini özenle seçen Kıztaşı Muhallebicisi, doğal tatlarını hâlâ koruyor. Kuşaktan kuşağa geçen bu tarihi mekânın genç temsilcisi Yunus Türkücü ile tatlı kıvamında bir sohbet yaptık.
 
60 yılı aşkın süredir tatlı işiyle uğraşıyorsunuz, bize biraz Kıztaşı Muhallebicisi’nden bahseder misiniz? 
 
1952 yılında başlayan süt ve süt ürünleri üretimimiz 2012 yılında İskenderpaşa’da devam etti.  Maksadımız insanları market raflarındaki katkılı ürünlerden uzaklaştırıp, en doğal yöntemlerle yapılan geleneksel ürünlere sevk etmekti, bunun için yolu Fatih’e düşenleri nefis tatlılarımızı tatmaya bekliyoruz.
 
 
 
 
TATLILARIMIZIN SIRRI: SÜBYE
 
Tatlılarınızdaki lezzetin sırrı nedir, tatlı yaparken en çok neye dikkat ediyorsunuz?
 
Tatlılarımızdaki lezzetin sırrı sübyedir. Sübye, pirincin boza kıvamındaki sütüdür. İşletmemizde sübyeyi, Anadolu’dan Çorum ilinden getirdiğimiz özel bir pirinci bu iş için imal edilmiş el yapımı taş değirmenlerde su ile öğütüp süzülerek elde ediyoruz. Günümüzde maalesef çok az işletme tarafından uygulanan bu klasik yöntem, yerini giderek nişasta ve pirinç unu kullanımına bırakmaktadır. Diğer bir deyişle doğal tadı sağlamak maliyetli ve zahmetli olduğu için sütlü tatlı yapımında sübyenin yerini günümüzde fabrika yapımı ürünler alıyor.
 
Erbakan Hoca gibi birçok önemli ismin Kıztaşı Muhallebicisi’nin müdavimi olduğunu duyduk, bu tarihi mekân hangi önemli şahsiyetleri konuk etti?
 
Evet, birçok değerli isim işletmemizin daimi müşterisi olmuştur. Bunlardan bazıları; merhum Mehmet Zahid Kotku Hocaefendi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Turgut Özal,  Fehim Adak, Ömer Yüksel Özek, Lütfi Kibiroğlu gibi isimler müessesemize sık sık uğrar. Özelikle Erbakan Hocamız Cuma sabahları dükkânımıza teşrif eder; süt, bal kaymak yemeyi çok severdi. Şimdilerde de birçok ilim adamı ve siyasi bizi tercih etmekte.
 
KAYNAK : MİLLİ GAZETE
 
 
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FARKLI MEKANLAR

VEFALI KÖFTECİDE HER ŞEY MÜKEMMEL.

VEFALI KÖFTECİDE HER ŞEY MÜKEMMEL. İSTANBUL ŞAŞKINBAKKALDA FAALİYET GÖSTEREN ADETA KÖFTE SANATI USTASI OLAN ASLEN ESKİŞEHİRLİ HASAN SARA USTA DÜKKANI...

THE LEMOON TADLARI BEYKENT DE....

THE LEMOON TADLARI BEYKENT DE.... İşadamı Bahri Aybaş tarafından geçtiğimiz günlerde beykentte the lemoon cafe restorant hizmete girdi
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi