ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İÇİMİZDEN BİRİ, HEM DE ADANA KOZAN'LI BİRİNİN AYKIRI YAŞAMI.

İÇİMİZDEN BİRİ, HEM DE ADANA KOZAN'LI BİRİNİN AYKIRI YAŞAMI.

Editör HATİCE ZÜMER

Başkasının özgürlüğünü ihlal etmediği sürece özgür ve aykırı yaşayan insanları gökyüzündeki kuşlara benzetirim. Bu insanların materyal derdi yoktur.

Kendi yaşamlarını sürdürebilecek ortamını hazırladıktan sonra hayatlarını kendi duyumsadıkları hazza göre şekillendirirler. Bu yaşamlarına, hatta giyimlerine bile yansır. Çoğunlukla toplum, bu tarz insanlara hippi diye adlandırırlar. Ben bir bakıma Hedonist yaşamı tercih etmiş olarak gördüğüm bu insanların kendi dünyalarında özgür yaşamı seçmiş olmalarına ve ön yargıyı takmamalarına imreniyorum.

 Hedonizmin savunucusu Aristippos,  haz veren her şey iyi, acı veren her şey kötüdür der. Her davranışın altında yatan nedenin, mutlu olma isteğinden geçtiğini savunur. Yaşamın amacı hazdır. Haz insanı insan eden duygudur. O halde insan hazza yönelmeli, acıdan kaçmalıdır. Gerçek haz sürekli olandır. Buna da ancak bilgelikle ulaşılabilir. Bilgenin hazzı kendi kendinden hoşnutluktur diyen Aristippos, duygularımızın getirdiği hazza yönelmeyi, acıdan kaçmayı söyler.

Adana Kozanlı Yusuf Pehlivan’ın da hedonist yaşadığına inanıyorum. Yaşam biçimi, giyimi, yapmış olduğu el işçiliği deri sanatı dikkatimi çektiği için kendisi ile bir görüşme yaptım. Beni samimi bir şekilde karşılayan Pehlivan’ın evinin kapısının önünde duran el işçiliği ile yaşam alanına çevirdiği karavanı dikkatimi çekti. Bir bakıma gezen atölye. Dönem dönem turistik şehirlere karavanı ile gidip el işçiliği aksesuarlar ve deri yelekler yapan Yusuf Pehlivan, bir yandan da keyfine göre tatil yaptığını söylüyor. Uzun saçları ve sakalındaki boncukları dikkatimi çekiyor. Ayağında Osmanlı çarığı ve bordo şalvarı ile oldukça salaş olan Pehlivan’ın evini gezdim. Evin tamamı kendi emeğini ve zevkini yansıtıyor. Çok salaş ve otantik. Bütün mobilyalarını kendisi yapmış.” Evimdeki şömine ve mumlarımı da kendim tasarladım ve yaptım” diyor gülümseyerek.  Bu tarzınız ailenizde tepkilere yol açtı mı diye sordum kendisine. “Kesinlikle olumsuz tepki almadım. Onlar benim duygu ve düşüncelerimi özümü seviyorlar” diye yanıt veriyor. Bence doğruda söylüyor. Yusuf Pehlivan’ı oldukça aydın aklı başında buldum. Hayata renkli pencereden bakmayı, olumsuzu olumluya çevirmeyi iyi bilenlerden. Tarzından dolayı komşularının önyargısını, yardımseverliği ve hoş sohbeti ile kırmışa benziyor. Bahçesinde otururken komşuların içten gülümsemelerini ve selamlaşmalarını görüyorum.

Motosikletçilere özel tasarım deri yelekler ve kemerler dizayn eden Yusuf Pehlivan, yurt dışı ve yurt içi siparişleri de alıyor. Her özel tasarımından dünya da bir tane olduğunu ve müşterisine özel olduğunu söyleyen Pehlivan, modellerin çalınabilirliğine karşı, yakında el işçiliğini markalaştıracağını ve isim patentini alacağını söylüyor.

Ayrıca motosiklet tutkunu olan Pehlivan, Bilinçli hippiler topluluğunun ilkesi haline gelen,  “BİLİNÇLEN, BİLİNÇLENDİR, İHTİYAÇ OLMADIĞI SÜRECE HİÇ BİR ŞEY SATIN ALMA, sGERİ DÖNÜŞÜM YAP,ET YEMEĞİ AZALT, YENİLEBİLİR ENERJİ TALEP ET” felsefesine inanıyor.

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ :

 

http://www.gezenkus.com/galeri.asp?galeriID=444&sayfa=1

HABER : PINAR BOZKIR

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

MAGAZİN

EMİR SARIGÜL MÜBAREK GÜNDE BİLE ZİNA YAPARKEN YAKALANDI.

EMİR SARIGÜL MÜBAREK GÜNDE BİLE ZİNA YAPARKEN YAKALANDI. Erol Köse geçtiğimiz günlerde Sabah ve Takvim Gazetelerine manşet olan Emir Sarıgül ve Buket Aydın ile ilgili yeni ...

BENİ BÖYLE SEV DİZİ OYUNCUSU YAVUZ YEŞİL'İN KEYFİ YERİNDE.

BENİ BÖYLE SEV DİZİ OYUNCUSU  YAVUZ YEŞİL'İN KEYFİ YERİNDE. OYUNCU SİVAS'LI YAVUZ YEŞİL TÜM DİZİLERİN ARANILAN OYUNCUSU HALİNE GELDİ.TRT 1 TELEVİZYON'UNU SEVİLEN DİZİS...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi