ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
SAYIN BAŞBAKANIMIZA

SAYIN BAŞBAKANIMIZA

Editör

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi Türkiye'nin öncelikli siyasi hedefleri arasında yer almaktadır.

Bu doğrultuda ülkemiz, özellikle son yıllarda, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi ile temel hak ve özgürlüklerin tam olarak korunmasını sağlamak amacıyla kapsamlı bir reform sürecinden geçmektedir. Hükümetinizin ise “İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE SIFIR TOLERANS” politikasına ne kadar büyük bir önem verdiği bilinmektedir. ANCAK ÖZELLİKLE SON YILLARDA İMZALANAN ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER VE İÇ HUKUK İŞKENCEYE KARŞI BİRÇOK TEMİNAT İÇERMESİNE KARŞIN, NE YAZIK Kİ TÜRKİYE’DE İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE, ÖZELLİKLE DE TUTUKLAMA ÖNCESİNDE, HALA SİSTEMLİ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTEDİR. Gerek yargıya intikal eden davalar gerekse insan hakları örgütlerinin yayınladığı raporlar işkenceye uğrayan kişi sayısının her geçen gün daha da arttığını gözler önüne sermektedir.
Tüm bu gelişmeler ışığında, dikkatinizi çekmek istediğimiz çok önemli husus, KOLLUK KUVVETLERİ HAKKINDA ORTAYA ATILAN İŞKENCE VE FENA MUAMELE İDDİALARININ NE YAZIK Kİ ÇOĞU ZAMAN CEZASIZ KALMASIDIR.
İŞKENCE VAKALARI YARGIYA İNTİKAL ETMEKTE, İŞKENCE YAPAN POLİSLER YARGILANMAKTA, ANCAK İDARİ İNCELEMELER GENELDE SÜRÜNCEMEDE BIRAKILMAKTA, SORUŞTURMALAR BİLİNÇLİ OLARAK BİTİRİLMEMEKTE, BU DURUMDA ZAMANAŞIMI VE CEZA ERTELEME SÖZ KONUSU OLMAKTA VE İŞKENCE YAPAN POLİSLER KANUNEN HAKETTİKLERİ CEZAYI ALMAMAKTADIRLAR.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun kurduğu TBMM Karakolları İnceleme Alt Komisyonu’nun hazırladığı rapor bu konuda çok çarpıcı bazı sonuçlar ortaya koymuştur. RAPORA GÖRE İŞKENCE YAPTIKLARI İÇİN HAKLARINDA SORUŞTURMA AÇILAN EMNİYET GÖREVLİLERİNİN ÇOK AZI CEZA ALMAKTADIR. Yapılan araştırmaların ardından ortaya çıkan sonuç, POLİSİN İDARİ SORUŞTURMALARDA KORUNDUĞU yönündedir ve Raporda son 5 YILDA İSTANBUL’DA TEK BİR POLİSİN DAHİ, HAKKINDAKİ İŞKENCE İDDİALARI NEDENİYLE CEZA ALMADIĞI ŞEKLİNDE BİR GERÇEK ORTAYA KONMAKTADIR.
2003-2008 YILLARI ARASINDA
- İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEDEN DOLAYI 2140 POLİS HAKKINDA İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ, BU KİŞİLERDEN SADECE 43 KİŞİYE DİSİPLİN CEZASI VERİLMİŞTİR.
- 1588 POLİS MEMURU VE AMİRİ HAKKINDA 256 İDDİANAME DÜZENLENMİŞ, CEZA ALAN PERSONEL SAYISI SADECE 19 OLMUŞTUR.
(TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU, FAALİYET RAPORU, EKİM 2008-EYLÜL 2009, www.tbmm.gov.tr)
Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), 14 Şubat 2005 ile 01 Haziran 2010 tarihleri arasında, “haklarında adli soruşturma açılan polislerle ilgili”açıklaması 'POLİSLERİN NASIL KORUNDUĞU' gerçeğini gözler önüne sermiştir:
• 309 POLİSTEN SADECE 2’Sİ CEZA ALMIŞTIR, 50 POLİS BERAAT ETMİŞTİR.
• 131 POLİS HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLMİŞTİR.
• YETKİ SINIRLARINI AŞTIKLARI GEREKÇESİYLE HAKLARINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILAN 2032 POLİSTEN, ANCAK 20’Sİ CEZA ALMIŞTIR. Bunlardan 8'i hapis, 1'i memuriyetten men, 11'i ise para cezasına çarptırılmış, 170 POLİS BERAAT EDERKEN, 1362 POLİS HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI YÖNÜNDE KARAR VERİLMİŞTİR.
(TİHV’nin başvurusu üzerine, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen cevap, www.tihv.org.tr)
Raporu hazırlayan TİHV’nin Başkanı Yavuz Önen, Yeni Aktüel dergisinde yaptığı açıklamada “işkence yapan memurların korunduğunu” şu ifadelerle açıklamıştır:
“Türkiye'de herkes işkencenin varlığından haberdar, ama devlet işkenceyi "tespit edemiyor", işkencecileri bulamıyor, MAHKEMELER BAZI İSTİSNALAR DIŞINDA MAĞDURLARI DEĞİL, İŞKENCECİLERİ KORUYOR. Türkiye İnsan Hakları Vakfı bugüne kadar 11 bin kişiden fazla işkence mağdurunu tedavi ettirdi. Bu 11 bin dosya, 11 bin işkence iddiası demektir. Her yıl açıklama yapıyoruz, örneğin "Bu yıl TİHV' (Türkiye İnsan Hakları Vakfı) 450 kişi işkence gördüğü için tedavi olmak üzere başvurmuştur" diye. Aslında savcıların gelip bu 450 vakanın her birini ayrı ayrı soruşturması gerekir. BİZİM 11 BİN KİŞİYE ULAŞTIĞIMIZ SÜREÇTE, SAVCILIK BİR TEK SORUŞTURMA AÇMADI. (Haziran 2008, Yeni Aktüel)
Sayın Başbakanımız,
Tüm bu bilgiler işkence yapan veya yetkilerinin sınırını aşan bazı polis memurları hakkında yetkili merciler tarafından kovuşturulma yapılmasına dahi gerek duyulmadığı yönünde önemli bir gerçeği ortaya çıkarmaktadır.
Türkiye, taraf olduğu milletlerarası sözleşmelerde işkencenin yasak olduğunu kabul ederek, işkencenin önlenmesiyle ilgili gerekli tedbirleri alma konusunda taahhüt altına girmiştir. Bu milletlerarası yükümlülüklere paralel olarak Anayasamız’da da işkencenin yasak olduğu kabul edilmiştir. 5237 sayılı yeni Ceza Yasası’nın 94, 95 ve 96. maddeleri hükümlerince işkence ve kötü muamele yapanlara verilecek cezalar artırılmıştır. Ayrıca Polis Akademisi’nin mezuniyet törenine katılan İçişleri Bakanımız Sayın Beşir Atalay “İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE KARŞIYIZ... İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE YAPANLARA ASLA ACIMAYACAĞIZ” sözüyle bizlere çok önemli bir teminat vermiştir.
Ülkemizin milli birlik ve beraberliği, devletimizin bekaası, vatanımızın her karış toprağı için cansiparane, gece gündüz çalışan polis teşkilatımız canımızın ve malımızın en güvenilir emanetçisidir. Türk polisinin en önemli özelliklerinden biri, İslam ahlakının fedakarlık, cesaret, şefkat, merhamet, diğergamlık gibi hasletlerini hizmet anlayışlarına en güzel şekilde yansıtmalarıdır. Milletimiz, Türk polis teşkilatının sağladığı barış, huzur ve güvenlik vesilesiyle rahat bir şekilde yaşamakta, ailelerini ve kendilerini koruyan polis memurlarına büyük bir saygı ve sevgi duymaktadır.
Ancak yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesi, polislik mesleğine leke sürmeye çalışan işkence yapan memurlarla ilgili ihlal iddialarının etkili bir şekilde soruşturulması, gereken ceza ve yaptırımların geciktirilmeden yerine getirilmesi, gereken kanuni düzenlemelerin gerçekleştirilmesi hakkaniyet duygusunun zedelenmemesi ve adalete olan güvenin ortadan kalkmaması açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. İşkenceci polisi savunan, koruyan ve suçlarını örtbas eden gizli bir devlet politikası olduğu yönündeki yanlış imaj halen bazı zihinlerde devam etmektedir. Bunu tamamen ortadan kaldıracak tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.
Saygılarımızla,
Altuğ Müştak Berker
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÖZEL RÖPORTAJ

TV 5 DE BİZİMHANE PROGRAMI ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR.

TV 5 DE BİZİMHANE PROGRAMI ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR. AİLENİZİN TELEVİZYONU SLOGANI İLE DİĞER BATIL VE GÜDÜMLÜ KANALLARDAKİ RAKİP PROGRAMLARA FARK ATAN TV 5 TEKİ (BİZİMH...

AKP MHP & HDP YE ÇATTI SANKİ KENDİSİ DÜRÜSTMÜŞ GİBİ.

AKP MHP & HDP YE ÇATTI SANKİ KENDİSİ DÜRÜSTMÜŞ GİBİ. Başbakan Erdoğan, Sırbistan da aralarında Ankara Temsilcimiz Serdar Arseven in de bulunduğu gazetecilere MHP ile BD...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi