ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
HERDAN ZEYTİN ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR.

HERDAN ZEYTİN ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR.

Editör HATİCE ZÜMER

HERDAN ZEYTİNLERİNİN SAHİBİ HAMDİ HERDAN VE ŞİRKET MÜDÜRÜ SELİN GÜMÜŞÇEKİÇ'LE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ YAPTIK.

*Selin Hanım Siz kaç yıldır Herdan’da çalışıyorsunuz, çalışma alanınız nedir?

Herdan’da 4 yıldır çalışıyorum ve pazarlama satış müdürüyüm.

*Herdan zeytinlerinin kuruluş ve gelişim hikayesinden bahseder misiniz?

Bir aile şirketi olarak 4. Kuşak zeytin ve zeytinyağı üreticisiyiz. Edremit körfezinde zeytinciliği aktif hale getiren, 106 yıllık serüveniyle Herdan’dır. Daha önceleri de bu bölgelerde gelişmeler yaşanmış olmasına rağmen genelde zeytinyağı ile pek uğraşılmamış, zeytinle uğraşan pek olmamıştır. Yeşil zeytin ve çizik zeytin o dönemlerde olmamasına rağmen, bu zeytin çeşitleri o zamanlardan başlayarak dededen babaya, babadan oğla, oğuldan toruna gelmiş durumdadır. Bir asırdan fazla bu işi yapıyoruz, zeytini dalından alarak çeşitlerini ve ürünlerini üretiyoruz ve biz bu sürekliliği işimizi sevmemize bağlıyoruz. Bu yıl 106. Yılımızı kutluyoruz ve zeytin konusunda hem yurt içi hem yurt dışında öncülük yaptığımıza inanıyoruz.

*Faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Ürünlerimizin kalitesini ve saflığını, doğallığı seven ve sağlığını önemseyen herkese elimizden geldiğince sunuyor ve ürünlerimizi yeni insanlarla tanıştırıyoruz. 2013 vev 2014 yıllarında Tüyap’ta düzenlenen Emitt fuarında yer aldık ve gördüğümüz ilgiden çok memnun kaldık. Bu sene içerisinde de İstanbul Fuar Merkezi’nde olacak doğal ürünler fuarında yer alacağız. Onun dışında Feshane’de düzenlenen Rumeli Balkan Fuarı ile Cnr’da gerçekleşecek Gıda Teknolojileri ve Ürünleri Fuarı’nda da yer almayı hedefledik. Amacımız temel gıda maddesi ve sağlığımızda direk ilintili olan bu besinlerde güvendiğimiz kalite ile lezzetimizi insanlarla buluşturmak.

*Zeytin ve zeytinyağı piyasasının genel durumunu değerlendirir misiniz?

Dünyanın en kaliteli zeytin üreticisiyiz. Bu konuda ilk sıraları Yunanistan, İspanya, İtalya ve İsviçre paylaşıyor. Türkiye ise gerilerde. Zeytin ve zeytinyağı üretici bir ülke olmamıza rağmen hak ettiğimiz yerde olmamamız bizi üzüyor. Türk zeytinyağları yurtdışında az tanınıyor ve yurtdışındaki firmalar

Türkiye’den zeytinyağı alıyor. En çok zeytin tüketen ülke Türkiye fakat zeytinyağında da en az tüketim yapan ülkeyiz. Zeytinyağı insan sağlığı açısından oldukça faydalı, bu tüketimi daha üst noktalara taşımamız gerekiyor. Oldukça kaliteli yağlarımız  varken bunu kullanmayı bilmeliyiz.

*Firma olarak piyasadaki yeriniz ve rakiplerinizle aranızdaki farklar konusunda bilgi veriniz.

Ürünlerimizden halkımız çok memnun. Kendi branşında adını duyurmuş ve Türkiye’de önemli yere sahip birçok uzman ve profesörlerimiz de bizim yağımızın ne kadar sağlıklı olduğundan bahsediyor ve evlerinde tüketiyorlar. 

*2013 yılı genel anlamda ve mali tablolar açısından sizin için nasıl geçti, hedeflerinizi tutturdunuz mu?

2013 yılında piyasada meydana gelen dengesizlikler her firma gibi az da olsa bizi de etkiledi tabi ki ama biz hep aynı çizgimizden devam edebildik ve gerek mali gerekse müşteri memnuniyeti odaklı hedeflerimizi tutturduk.

*2014 ve ileriki yıllarda önünüze koyduğunuz kısa, orta ve uzun vadeli planlar, hedefler nelerdir?

Yakın zaman için İstanbul’da Cnr, Tüyap, İstanbul Fuar Merkezi, Feshane gibi noktalarda gerçekleşecek gıda fuarlarına katılmaya devam etmeyi hedefledik. Önümüzdeki yıllarda da yurtdışında Almanya’da Anuga Gıda Fuarı’nda ve Fransa’da SIAL gıda fuarına katılmayı hedefliyoruz.

*Faaliyet alanınızla ilgili devletten beklentileriniz var mı? Sektörünüzde eksikliğini hissettiğiniz çalışmalar nedir?

Çalışmalarımızda kendi kendimize yeten bir firmayız. Bunda köklü bir geçmişimizin olması ve kazandığımız deneyimlerin rolü büyük. Devletimiz, bu sektörle ilgili daha çok teşvikte bulunursa olumlu sonuçlar alacağına inanıyorum. 

*Herdan olarak başka alanlarda ne faaliyetler gösteriyorsunuz, onlarla ilgili çalışmalarınız konusunda bilgi veriniz.

Bir zeytin ve zeytinyağı markası olarak, Edremit körfezindeki ağaçlarımızdan topladığımız zeytinleri her tanesine kadar değerlendiriyoruz. Tamamen doğal, içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan zeytinyağlı sabun üretiyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda da zeytinyağı ile defne yağı ve zeytinyağı ile pirina yağını sabunlarımızda buluşturarak çeşitliliğimizi arttırdık.

Ayrıca Herdan olarak özel ev reçeli üretimi yapıyoruz. Damak tadına düşkün ve reçelde farklılığı seven, çeşitlilik arayan herkes için özel üretiyoruz. Bunların dışında firmamıza ait inşaat sektöründe birinci kalite kabul gören yazlıklar inşa ediyoruz.

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ :
 
 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FARKLI MEKANLAR

VEFALI KÖFTECİDE HER ŞEY MÜKEMMEL.

VEFALI KÖFTECİDE HER ŞEY MÜKEMMEL. İSTANBUL ŞAŞKINBAKKALDA FAALİYET GÖSTEREN ADETA KÖFTE SANATI USTASI OLAN ASLEN ESKİŞEHİRLİ HASAN SARA USTA DÜKKANI...

THE LEMOON TADLARI BEYKENT DE....

THE LEMOON TADLARI BEYKENT DE.... İşadamı Bahri Aybaş tarafından geçtiğimiz günlerde beykentte the lemoon cafe restorant hizmete girdi
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi