ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KOCA YUSUF'UN HAYATI FİLM OLUYOR...

KOCA YUSUF'UN HAYATI FİLM OLUYOR...

Editör

Tivi Medya Film Yapım Şirketi Senarist yönetmenlerinden Sinan Haliç, okuduğu bir kitabın etkisiyle başladığı araştırma sonucu Cihan Pehlivanı olarak adlandırılan Koca Yusuf'un hayatını filme çekmeye hazırlanıyor.

Haliç, yaptığı açıklamada, Koca Yusuf filmi projesinin okuduğu bir kitaptan etkilenerek oluştuğunu söyledi.

Koca Yusuf'un önemini kavrar kavramaz araştırmalara ve film için bilgi toplamaya başladıklarını ifade eden Haliç, şunları kaydetti:

''Sunay Akın'ın (Önce Kadınlar ve Çocuklar) isimli kitabında eski pehlivanlardan Koca Yusuf'un mezarının Azor Adalarında olabileceği ile ilgili bilgiyi okudum. Hem kitaptaki bilgi, hem de internette konu hakkında verilen diğer haberlerin içeriği ile ilgili kısa bir araştırma yaptıktan sonra hakkında çok az şey bildiğim bu dev adamın hikayesinin içinde buldum kendimi.

Bir sporcu düşünün ki 1895-1898 yılları arasında Paris, New York, Chicago, Washington, Toronto'da fırtına gibi esmiş, sayısız müsabakada rakipleri çoğu kez 5-10 dakikadan fazla karşısında duramamış, sadece fiziki mücadele değil, saha dışı etkenler ile mücadele etmeyi de başarmış bir kahraman. Daha en başından aklımda Koca Yusuf'un hayatının araştırılması ve hakkında bir film çekilmesi fikri oluşmuştu aslında.''

Koca Yusuf hakkındaki araştırmalarda buldukları kısıtlı bilgilerin ardından, araştırmaya kendilerinin de başladığını belirten Haliç, şöyle devam etti:

''Kesin kararımı, çevremdeki insanların Koca Yusuf'un hayatını anlatmalarından sonra verdim. Herkes aynı soruyu soruyordu, (Nasıl olur da Türk spor tarihinin en başarılı isimlerinden biri ve müthiş hikayesi hakkında bu kadar az şey yazılıp çizilmiş?)

Bu fikrin küçük bir araştırma veya basit bir belgesel film olamayacağı yürütücü yapımcım Müge Çalış ile 2009 yılının haziran ayında yaptığımız bir ön araştırma sonucu ortaya çıktı. Koca Yusuf hakkında bilgi veren en az 5-6 kitap yazılmıştı, hatta 1960'larda sinema filmi bile çekilmişti ki şu anda o film kayıp, ancak tüm bu çalışmalar iyi yapılmadığı ve yaşanmış koskoca bir gerçek doğru anlatılmadığı için sokaktaki insan bu müthiş değeri tanımıyordu. Bu sebeple 2008'den beri özel ilgiyle sürdürdüğüm arşiv çalışmasına kısa zamanda müthiş bir ekip kurarak devam ettik. Sadece yurt içinde değil, yurt dışından da çok sayıda profesyonel ile görüştük.''

Filmin çekimlerine gelecek ay başlanacağını duyuran Sinan Haliç, şunları söyledi:

''Yapılan tüm araştırmalar sonucunda önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanması planlanan sinema filmi (Müthiş Türk Koca Yusuf) doku-drama alanında Türkiye'de bir ilk olacak. Koca Yusuf'un sinematografik canlandırma sahneleri ile bedene kavuşacağı filmde, başarıları ve ölümü hakkındaki çok sayıda spekülasyonu bertaraf etmek için ayrıca bir dizi bilimsel çalışma yapacağız.

Koca Yusuf'un gerçek fiziki özelliklerinden, ürettiği kuvvete, beline bağladığı altının ağırlığı ile Atlantik Okyanusunda sulara gömüldüğü iddiasından, cansız bedeninin Azor Adaları sahillerine ulaştığı iddiasına kadar bir çok spekülatif bilgiyi yerli ve yabancı bilim kurumlarının desteği ile test edeceğiz. Bu noktada Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Spor Yüksekokulu ile bir çalışma yapacağız. Ayrıca ABD ve Kanada Oşinografi Enstitüleri ile ortak çalışmalarımız da planlanmış durumda.''

Çekilecek filmin türünde ilk olacağını vurgulayan Haliç, ''Türkiye'nin türünde ilk olacak doku-drama sinema filmi olan (Müthiş Türk) Tivimedya şirketinin Türkiye'de kuracağı platoda son derece güçlü bir ekip ile 1890'ların Amerika ve Fransa'sının büyük gösteri merkezlerini ve Koca Yusuf'un güreşleri canlandırılacak. Amerika, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Kanada ve Portekiz'de tamamlanacak güncel çekimler ile film kısa sürede vizyona hazır hale gelecek'' dedi.

Yürütücü yapımcılar Öner Arslanel ve Müge Çalış projenin büyük sinerji içerisinde çok sayıda kurum ve şahıs tarafından destek gördüğünü, vizyonda büyük başarılara imza atacağına inandıklarını bildirdiler.

Geçtiğimiz haftalarda tanıtım filmi çekimleri tamamlanan film için son hazırlıklar sürüyor.

-KOCA YUSUF KİMDİR?-

Haliç ve ekibinin hazırladığı www.kocayusuf.org adresli internet sayfasında yer alan bilgiye göre, Koca Yusuf, 1857 yılında Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinin Şumnu, Karalar köyünde doğdu. Küçük yaştan itibaren güreş peşinde çayırlarda boy gösterdi.

1884 yılında 26 yıllık başpehlivan Kel Aliço'dan bu unvanı teslim aldı. 1894 yılında Padişah fermanı ile Paris'e güreş yapmaya gönderildi. İlk Türk Grekoromen güreşçisi ve yenilgisiz olarak ülkesine döndü.

1898 yılında bu kez Amerika'ya güreş yapmak için gitti. New York, Washington, Chicago, Clevaland, Toronto gibi şehirlerde yaptığı tüm müsabakaları kazandı. Amerikan gazeteleri ondan övgü ile bahsetti. 4 Temmuz 1898 tarihinde ülkesine dönmek için bindiği gemi Atlantik okyanusunda başka bir gemi ile çarpışıp battı. Yusuf okyanusun soğuk sularında kayboldu. Bir rivayete göre Koca Yusuf'un cansız bedeni Azor Adaları sahilinde bir rahip tarafından bulunup bir kilisenin bahçesine gömüldü.


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİNEMA & DİZİ

DİZİLER AİLE'LERİMİZİ DİNAMİTLİYOR...

DİZİLER AİLE'LERİMİZİ DİNAMİTLİYOR... Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlar, boşanmaların hızla arttığını ortaya koyarken, uz­manlar, boş...

İHRAÇ EDİLEN DİZİLER

İHRAÇ EDİLEN DİZİLER DİKKAT!.. İHRAÇ REKORU!.. AŞK-I MEMNU, EZEL, IHLAMURLAR ALTINDA VE GÜMÜŞ GİBİ DİZİLERİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 70 ...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi