ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TEKRAR DİZİLERDE SAMANYOLU TV HEPSİNİDE GEÇTİ...

TEKRAR DİZİLERDE SAMANYOLU TV HEPSİNİDE GEÇTİ...

Editör

Yaz aylarında televizyon ekranlarını dizi tekrarları kapladı.
Yine de reklam almada diziler birinci oldu. Ama akşam saatlerinin birincisi sürpriz oldu: Samanyolu kanalının dizisi Beşinci Boyut...


Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırma, Temmuz ayında yayınlanan dizileri ve reklam alma oranlarını ortaya koydu.

8 televizyon kanalının dahil edildiği araştırma raporuna göre, ay içerisinde 88 farklı yerli dizi toplam 1.034 bölüm ile izleyicilerin ilgisine sunuldu.

Yani, 31 günde, 8 ekranda toplam 1.379 saat yerli dizi yayınlandı. Bunlar içinde de, ay boyunca 274 markanın toplam 78 bin 609 reklam spotu, 462 saat boyunca, dizi seyircisine ulaştı.

GENÇLİK DİZİLERİ YAPTILAR AMA...

Yazın izlenme oranlarının düşmesi, televizyon kanallarını da daha düşük bütçeli yapımlara yönlendiriyor. Ancak son yıllarda, bazı kanallar yaz döneminde, daha düşük maliyetli de olsa, yeni yapımları izleyicileri ile buluşturuyor.

2010 yazında, yerli dizilerin yapımına bakıldığında, Temmuz’da ekranlar yoluyla izleyicilerin karşısına çıkan 88 dizinin 9 tanesinin yeni yapım, 11 tanesinin ise yeni bölümleri ile ekranlara gelen diziler olduğu tespit edildi.

Yaz ekranında en çok yeni dizi yayınlayan kanallar ise üçer adet dizi ile ATV ve Kanal D oldu. Temmuz’da ekranlarda yer bulan yeni yapımlar şöyle:

Sen Harikasın, Şen Yuva, Yahşi Cazibe, Kanıt, Küçük Sırlar, Mükemmel Çift, Düriye’nin Güğümleri, Gecekondu, Çakıl Taşları.

Yaz ekranlarını dolduran yeni dizilerin yüzde 78’nin komedi veya gençlik dizisi olması, eğilimlerin de göstergesi.

HER KANAL TEKRAR DOLU

En fazla farklı yerli dizi yayınlayan kanal, 16 dizi ile Kanal D oldu. Kanal D’yi sırasıyla, ATV (15 dizi), Star TV (14 dizi), STV (12 dizi), Fox (10 dizi), Kanal 7 (9 dizi), TRT 1 (8 dizi) ve Show TV (4 dizi) takip etti. Özellikle yarışma programları ile öne çıkan Show TV’nin yerli dizilere çok az ilgi göstermesi, dikkat çekti.

Gün toplamında bakılınca, geçen ay en çok reklam alan dizi tekrarları yayınlanan Avrupa Yakası oldu. Onu ikinci sırada, yine aynı kanalda izleyici ile buluşan Selena izledi. En çok reklam alan 15 yerli dizinin 14’ünün eski diziler olması, araştırmanın dikkat çeken detaylarıydı.

Gün toplamında en çok reklam alan yerli diziler listesine yeni yapımların girememesinin en önemli nedeni, pek çok TV kanalının, gündüz kuşağında hafta içi her gün, eski dizileri yayınlıyor olması.

Akşam kuşağında yayınlanan yerli dizileri incelediğimizde ise, reklamverenin en çok ilgiyi, STV’de yayınlanan Beşinci Boyut adlı diziye gösterdiği tespit edildi. Onu ikinci sırada, yeni sit-com Şen Yuva takip etti.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİNEMA & DİZİ

DİZİLER AİLE'LERİMİZİ DİNAMİTLİYOR...

DİZİLER AİLE'LERİMİZİ DİNAMİTLİYOR... Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlar, boşanmaların hızla arttığını ortaya koyarken, uz­manlar, boş...

İHRAÇ EDİLEN DİZİLER

İHRAÇ EDİLEN DİZİLER DİKKAT!.. İHRAÇ REKORU!.. AŞK-I MEMNU, EZEL, IHLAMURLAR ALTINDA VE GÜMÜŞ GİBİ DİZİLERİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 70 ...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi