ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
SİVAS GÜNLERİ'NİN YILDIZI HAFİK'Lİ TUĞÇE AVLAMAZ İDİ...

SİVAS GÜNLERİ'NİN YILDIZI HAFİK'Lİ TUĞÇE AVLAMAZ İDİ...

Editör HATİCE ZÜMER

İstanbul Feshane'de Sivas Platformunun bu yıl üçüncüsünü organize ettiği "Geleneksel Sivas Günleri" programında çeşitli etkinlikler yapıldı.

Geleneksel Sivas Günleri programının açılışında konuşan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp , Sivas’ın birlik ve beraberliğine vurgu yaparak, Sivas’ın ve Sivaslının geçmişteki üzüntü verici olayları unuttuğunu ve Sivas’ın imajının da böyle üzücü olaylarla anılmasının artık sona erdiğini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Yaşanan acıların ortak acılar olduğunu ifade eden Başkan Ürgüp, gelinen süreçte Sivas Olaylarını Devlet Denetleme Kurlunun incelemesi talebiyle Cumhurbaşkanlığı makamına arz ettiklerini ve Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları görüşmeden olumlu bir izlenimle ayrıldığını söyledi.

" SİVAS’IN BİRLİĞİNİ ARTIK KİMSE BOZAMAYACAK"

Başkan Ürgüp, Geleneksel Sivas Günleri programında şunları söyledi: “ Sivas acısından çok önemli faaliyet olan bu organizasyonda çok büyük emekleri geçen Sivas Platformu Başkanı Sayın İsmail Erdem’e hassaten teşekkür ediyorum. Sivas’ın birlik ve beraberliğini gösteren en önemli çalışmalar böyle organizasyonlardır. Biliyorsunuz, yıllardır bir arada yaşayan Sivaslı son 40-50 yıl içerisinde Alevi-Sünni ayrımcılığı ve başka siyasi ayrımcılıklarla maalesef birbirine düşürülmeye çalışılmıştır. Malum 1967 yılında Kayseri Sivas futbol maçıyla çok büyük acılar yaşadık. 40 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayseri sermayesi Sivas’tan uzaklaştı. Her halükarda kaybeden Türkiye, Sivas ve Sivaslılar oldu. Daha sonra devletimizin tedbir almayışından 78’deki hadiseler oldu, işte 93’teki acı veren hadiseler yaşandı. Bu olaylarda da hep Sivas kaybetti. Peki, bu hadiseleri provoke edenler, karışıklık isteyenler kimlerdi?


Bugün çok net görüyoruz ki, bu olayların perde arkasında rol alanlar Türk milletinin ve Sivas’ın birlik ve beraberliğini bozmak isteyen şer odaklar…”

" 4 EYLÜL RUHUNDAN İLHAM ALIYORUM"

Belediye başkanlığı döneminde milli mücadele yıllarında olduğu gibi hep 4 Eylül ruhuyla hareket etmeye, o ruhtan ilham almaya çalıştığını ve Sivas’ın birlik, huzur ve güvenliğini her şeyin üstünde görerek hizmetlerine devam ettiğini belirten Başkan Ürgüp, ‘ Biz Sivas olarak hepimiz birbirimize kenetlenmek zorundayız. Ancak böyle güçlü olabiliriz. Hatta içimizde yaşayan gayri Müslim vatandaşlarımızla da birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bin yıldır bu topraklarda beraber yaşadık. Biliyorsunuz Ermeni vatandaşlarımızla da bir arada yaşadık. Ermeniler de bizim bir unsurumuzdur. Onlar da bizim hemşerilerimizdir. Bu vesileyle Sivas dışında yaşayan Sivaslı Ermeni vatandaşlarımızı da arayıp, bulduk, Sivas’a davet ettik. Sivas’a geldiler, onları misafir ettik.’ dedi.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan görüşmenin içeriğine de değinen Başkan Ürgüp, şunları kaydetti: “ Geçtiğimiz hafta içerisinde 114 sivil toplum kuruluşunu bir araya getirerek, Sayın cumhurbaşkanımızla görüştük. Sivas madımak hadiseleri ve Başbağlar katliamı bir biriyle irintilidir diyerek, bunların Devlet Denetleme Kurulu tarafından incelemeye alınmasını arz ettik. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle Devlet Denetleme Kururlu tarafından bu olaylar mercek altına alındığında gerçek failleri ortaya çıkacak. Ve bundan sonra birliğimizin, beraberliğimizin, kenetlenmemizin daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Böyle organizasyonları da bu manada birliğimize, beraberliğimize vesile olması bakımından çok önemsediğimi belirtiyor hepinize saygılarımı selamlarımı sunuyorum”

DDK İNCELEMESİ TALEBİNE KILIÇDAROĞLU DA DESTEK VERDİ

Geleneksel Sivas Günleri programına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluda katıldı. Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşme hakkında Kılıçdaroğlu’na bilgi verdi. Kılıçdaroğlu da atılan adımın çok önemli olduğunu belirterek, kendisinin ve partisinin de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

" 2 TEMMUZ OLAYLARINDA HİÇBİR SİVASLININ DÂHİLİ YOKTUR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu programda yaptığı konuşmasında ise şunları kaydetti: “ Sivaslılarla beraber olmaktan, onlarla aynı havayı teneffüs etmekten, gurur duyduğumu, onur duyduğumu, belirtmek isterim.

Sık sık söylendi, Sivas ta her etnik kimlikten insanımız var, her inançtan insanımız var. Allah aşkına bir de düşünün Sivas’ın güzel halılarını gördünüz burada, renk uyumunu gördünüz işte… Sivas’ta her renk var; Sivas’ta insan var, Sivas’ta desen var. Sivas’ta doku var, Sivas’ta kültür var, Sivas’ta tarih var, Sivas’ta güzel insanlar var. İki konu üzerinde duracağım. Bir sayın belediye başkanımız konuşma yaparken, 2 Temmuz’dan söz etti. Ve o konu da Sayın Cumhurbaşkanına bir dilekçeyle gittiklerini ifade ettiler.

Sayın Başkan Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı olarak söylüyorum ‘’ 2 Temmuz olaylarında hiçbir Sivaslının dâhili yoktur. Çünkü Sivas’a böyle bir kötülüğü kimsenin de yapmaya hakkı yoktur. Âşık Veysel’in kentinden dünyaya sevgiyi aşılayan, barışı aşılayan, ozanların harman olduğu bir kentten şiddete hangi bir Sivaslı başvurur? Sivaslıların benim gönlümde, başımın üstünde yeri vardır. Hiçbir Sivaslı bu tür olaylara prim vermez.

İkinci konu ise biliyorsunuz Gazze’de yaşananlar. Bir insanlık dramı yaşanıyor orada. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Filistin’in bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yer almasını istiyoruz. Kanlarıyla, canlarıyla, mücadele ediyorlar. Kadın erkek demiyorlar, çoluk çocuk demiyorlar, sadece kendi ülkelerinde, kendi topraklarında bağımsız bir devlet olarak, onurlarıyla yaşamak istiyorlar. Bütün dünyaya söylüyoruz. Filistin bağımsız bir devlet olarak dünyada yerini alacaktır. Ve üçüncü bir konu bu güzel tabloyu sergileyen biz bir araya getiren bizi konuşturan, bize bu olanağı sağlayan Sivas platformuna yürekten teşekkür ediyorum.

Onlar bana da geldiler. Her siyasi görüşten insanlarımız var. Tıpkı Sivaslılar gibi her siyasi görüşten insanlar var. Bir aradalar tek ortak paydaları var, Sivas ı daha nasıl güzelleştirebiliriz. Sivas a nasıl bir katkı verebiliriz, gönlüm, yüreğim Sivaslıların yanında bunu bilmenizi isterim.”

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ :
 
 
HABER : ALİ BAŞAK
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

MAGAZİN

İLETİŞİMCİ AYHAN KARA'DA DÜNYAEVİNE GİRDİ

İLETİŞİMCİ AYHAN KARA'DA DÜNYAEVİNE GİRDİ Kayra Media Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kara hayatını, elektronik mühendisi Nafiye Eybek ile birleştirdi.

PEKER'DEN ŞEHİT AİLESİNE EV

PEKER'DEN ŞEHİT AİLESİNE EV Şehit polis memuru Kaan Aybek'in ailesini taziye çadırında ziyaret ederek aileye daire alan Sedat Peker, Gazi ...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi