ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

CIA VE GOOGLE BİRLİKTEMİ ÇALIŞIYOR ???

CIA VE GOOGLE BİRLİKTEMİ ÇALIŞIYOR ???

Editör

Bir çok kişi günlük hayatına dair videoları YouTube ve Facebook gibi paylaşım sitelerinde yayınlıyor.

Peki ama ABD hükümetinin, bu kişisel verileri bir merkezde toplayarak, İstihbarat amaçlı olarak kullanmak için bir çalışma başlattığından haberiniz var mı?

Arab News gazetesinin haberine göre, ABD hükümeti tarafından finanse edilen projeyle çok yakında, internette yayınlanan videoların tümü taranacak ve 'terör' tehditi kapsamında değerlendirilecek. Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA) tarafından yürütülen proje yakında uygulanmaya başlayacak.

ABD casusluk servisleri son zamanlarda, kamuya açık ama çoğunlukla günlük TV şovları, gazeteler, online videoları ve çeşitli blog postaları arasında saklı kalan bilgileri ortaya çıkarmak konusunda çok hevesli hale geldi.

Tüm bu videoları analiz etmenin zorluğuna rağmen, Amerikan casusluk servisleri bunu zaten yapıyor gibi görünüyor. Bu projeyi yürüten IARPA, YouTube'un " iyilik istihbaratı için bazı özgün ve dürüst" bilgiler taşıdığını söyledi.

Google ve CIA, web sayfalarını izleyen ve geleceğe ait enformasyon üreten bir şirketi desteklediklerini söylediler.

Bu şirket, Web sitelerinden ve sosyal network'lerden gelen verileri kullnarak oluşturduğu dosyalarla, istihbarat servisleri için anahtar bir role sahip olabilecek kişileri rapor ediyor.

Bu Google'ın ABD gizli servisleriyle yaptığı ilk iş değil. Ancak bu, Google ve CIA'in aynı çalışmayı, aynı zamanda finansal anlamda desteklediği ilk proje.

Şimdiye dek inasanlar, ürünlerinin kalitesi ve bilgileri kötüye kullanmayacağına dair verdiği sözden dolayı Google'a güveniyordu. Ancak bu son durumdan sonra şirkete karşı huzursuzluklar baş göstermeye başladı. "Google'ın, müşterilernin haklarına saygı duyacağına dair verdiği sözlere bundan sonra güvenilemez" yorumları yapılmaya başlandı.


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TEKNOLOJİ

KONTROLSÜZ İNTERNET KULANMANIN ZARARLARI

KONTROLSÜZ İNTERNET KULANMANIN ZARARLARI Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) internet kullanıcılarının hizmetine sunduğu filtre paketi üzer...

110. BİN LİRALIK TELEFON NUMARASI

110. BİN LİRALIK TELEFON NUMARASI "Herkes hattımı almak için arıyor ama fiyatta anlaşamıyoruz. Konyalı olan Fenerbahçe taraftarı arayın anlaşalım."
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi