ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI KÜNYE İLETİŞİM

REKLAM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
PEYGAMBER EFENDİMİZ VE BEDEN BAKIMI...

PEYGAMBER EFENDİMİZ VE BEDEN BAKIMI...

Editör HATİCE ZÜMER

ALLAH RESULÜ (SAV), İNSANLARIN EN GÜZELİ, YAKIŞIKLISI İDİ. YÜZÜ GÜNEŞ GİBİ PARLARDI (Tirmizi-8393)
O, BEDEN BAKIMINA ÖNEM VERİRDİ. VÜCUDU VE ELBİSESİ HER ZAMAN TEMİZ OLURDU...

Efendimiz Aleyhisselâtu Vesselâm, insanların saç ve sakal bakımına dikkat etmelerini isterdi. Bir gün mescide iken saçı başı dağınık bir adam geldi. Ona eliyle traş olmasını söyledi. O da gidip traş oldu ve geldi. Bunun üzerine; “Birinizin şeytanı andıracak şekilde saçı darmadağınık gelmesinden, bu hali daha iyi değil mi?” (Muvatta-5854, K.S.-2124) Yine saçı başı dağınık birini görünce şöyle sormuştur: “Bu adam, saçlarını düzeltip tertibe sokacak bir şey bulamadı mı?” (Ebu Davud, K.S.-2162)
Tarağı, misvakı daima beraberinde olurdu.
Sakalını tararken aynaya bakardı. (Taberânî-5924)
Yolculuk yaparken de yanına, bakım için yağ, tarak, ayna, misvak, makas ve sürmedanlık alırdı. (Taberânî-5925)
Traş olmaya önce sağ taraftan başlardı. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud, K.S.-1455)
Resûlullah (sav)’ın traş olmasından sonra, saç ve sakalından kesilenleri, ashab-ı kiram alarak bir hatıra ve teberrük olarak saklalardı. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi-3498, K.S.-5541) Hatta bizzat Peygamber Efendimiz, kendisi vermiştir. (Buhari, Müslim, Ebu Davud-3501) Bugün İslam ülkelerinde değişik camilerde görülen sakal-ı şerif, o muhafazanın sonucudur.
Resûlullah (sav), çocukların (tabi ki büyüklerin de) saçlarının bir kısmının bırakılıp, diğer kısmının tıraş edilmesini uygun görmezdi. (Buhari, Müslim, Ebu Davut, Nesei, İbn-i Mâce-5855, K.S.-2126) Ya hepsinin tıraş edilmesini veya aynı oranda her taraftan bırakılmasını söylerdi. (Buhari, Müslim, Nesei, Ebu Davud-5856)
Allah Resûlü (sav), saçlarını daha önce alnına doğru bırakırken sonraları ikiye ayırırdı. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesei-5868, K.S.-2131, 5538)
Saç ve sakalla ilgili olarak gayrı müslimlere benzememeyi, onların belirgin uygulamalarına muhalefet etmeyi esas alırdı. (Buhari, Müslim, Ebu Davut, Nesei, Tirmizi, İbn-i Mâce-5880, K.S.-2111)
Resûlullah (sav) saç bakımında aşırıya gidilmesini istemezdi. Saçlar için gün aşırı özel bakım yapılmasına izin verirdi. (Ebu Davud, Nesei, İbn-i Mâce, Tirmizi-5852, K.S.-2125)
Ashabının uzun saç bırakmasına müsaade ederdi. (Nesei, Muvatta-5851)
Uzun saç bırakanların saçlarına bakmalarını isterdi. “Kimin saçı varsa ona ikramda bulunsun!” (Nesei, Muvatta-5851, K.S.-2122) Bununla, saçını kirden pislikten temizlemesini, yağlayıp taramasını istemiştir.
Efendimiz (as)’in saçları bazen kulaklarına, bazen omuzlarına kadar inerdi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesei-8379 vd.) Saçlarını ördüğü de olmuştur. ((Tirmizi, Ebu Davud-8385) Bazen ikiye ayırırdı. (Buhari, Müslim, Ebu Davud-8386)
Saçlardaki beyaz telleri yolmayı uygun görmezdi. (Ebu Davud, Nesei, İbn-i Mâce, Tirmizi-5869, K.S.-2132) “Mü’min’in saç ve bıyıklarındaki aklar, kıyamet günü kendisi için bir nur olur.” (Tirmizi-5871)
Saç ve sakalların kına ve siyahlık kazandıran ketem’le boyanmasını güzel karşılardı. (Ebu Davud-5882, Ebu Davud, Nesei-5884, K.S.-2111 v.d.) Efendimiz Aleyhisselâtu Vesselâm, çok az da olsa sarıya boyardı. (Ebu Davud, Nesei-5885) Hz. Ebubekir’in babası Ebû Kühâfe, Mekke’nin Fethi günü kendisine getirildiğinde saçı sakalı papatya gibi bembeyazdı. Resûlullah (sav), Onun siyah hariç diğer renklere boyanabileceğini söyledi. (Müslim, Ebu Davud, Nesei-5892)
Saçların siyaha boyanmasını kabul etmezdi. (Ebu Davud, Nesei-5893) “Kim (saçlarını) siyaha boyarsa, Allah onun yüzünü Kıyamet günü siyah kılsın” (Taberani, K.S.- c. 7 s.483)

Allah Resûlü (sav), hep sakallıydı. O sakalını hiç tıraş etmemiştir. Sakalını bir tutam miktarınca bırakır, fazlalıkları tıraş ederdi. Bıyıkları da iyice kırpardı. (Buhari, Müslim, Ebu Davut, Nesei, Tirmizi, İbn-i Mâce-5873, K.S.-2133, 2134) Bıyığı kırpmanın İbrahim (as)’ın sünneti olduğunu belirtirdi. (Tirmizi, K.S.-2135)
Sakalının eninden de boyundan da alırdı. (Tirmizi-5876, K.S.-2136)
Allah Resulü, işlerine hep sağ ile başlardı. Enes (ra)’den gelen bir rivayette, traş olmaya önce sağ tarafından başlanmasını isterdi.

Kadınların saçlarını tıraş etmelerini men etmiş ancak kısaltmalarına izin vermiştir. (Tirmizi, Nesei-3505, 5861, K.S.-2128)
Kendini güzelleştirmek için dövme yapan ve yaptıran, yüzünden (kaşlarından) kıl aldıran, aldırtan kadınlara lanet etmiştir. (Buhari, Müslim, Ebu Davut, Nesei, Tirmizi, İbn-i Mâce-5920, K.S.-2154, 2155)
Yine kadınların, peruk takmalarına (Buhari, Müslim, Ebu Davut, Nesei, Tirmizi, İbn-i Mâce, K.S.-2130, 2154) saç ektirmelerine izin vermez, (Buhari, Müslim, Nesei-5863) topuz yapmalarını da hoş görmezdi. (Taberânî-5879)

Peygamber Efendimiz’in tırnağını kestikten sonra toprağa gömdüğü rivayet edilmiştir. (Taberânî, Bezzar-5919) Bu konuda emir yoktur. Ancak sağa sola atılmamalıdır.
Allah Resûlü (sav)’nün bir sürmedanlığı vardı. (Tirmizi-7536, Rezin-7535)
Gözlerine sürme çekerdi. Gece sürme çeker, sağ gözüne üç, sol gözüne de iki veya üç defa da sürme çekerdi. “İsmid’i kullanmaya devam edin. Zira o, sürmelerin en hayırlısıdır. Gözleri parlatır, saçı bitirir.” (Tirmizi, Nesei, Ebu Davud, Nesei, K.S.-3995, Rezin-7535) Sürme çeken kimsenin, tekli yapmasını (Bir, üç, beş gibi…) tavsiye ederdi. (Ebu Davud, K.S.-3558)
Zaruret halinde altın kullanmaya izin verirdi. Bir savaşta burnu kopan sahabiye, gümüş burunun koku yapması üzerine altından takmasına izin vermişti. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, K.S.-2109)
HABER : ALİ BAŞAK
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET & GÜNDEM

KARAMOLLAOĞLU'NDAN LİBYA AÇIKLAMASI ATEŞKES SEVİNDİRİCİ.

KARAMOLLAOĞLU'NDAN LİBYA AÇIKLAMASI ATEŞKES SEVİNDİRİCİ. Kahramanmaraş'ta partisinin ilçe kongresinde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu önemli de...

YAZAR SEMA MARAŞ'LIDAN AKP YE ÇAĞRI HÜKÜMET VE FEMİNİST KADIN DERNEKLERİ.

YAZAR SEMA MARAŞ'LIDAN AKP YE ÇAĞRI HÜKÜMET VE FEMİNİST KADIN DERNEKLERİ. Feminist kadın dernekleri bu günlerde hiç durmadan çalışıyorlar. Belli ki Avrupa Birliği parayı bol basmış. Bu dern...
ŞEHRİMİN YANLIZLIĞI11 Ekim 2018

REKLAM


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi